Barion Pixel

ÉLMÉNYKÉK
Művészetterápiás Alapítvány

Rólunk

„A papírlapra húzott bármilyen vonal, az anyagból mintázott legegyszerűbb forma is olyan, mint a vízbe dobott kavics. Felbolygatja a nyugalmat, mozgósítja a teret.”

Az oktatásban és terápiás eljárásokban, a művészet eszköz. Nem művészek nevelése a cél, hanem ismeretek, élmények, kommunikációs eszközök átadása a gyermekek számára.  Alapja, a vizuális élmény, mely egy pszichológiai reakció a látottakra, a vizuális ingerre. Ez, az adott személy tapasztalatai, ismeretei függvényében, lehet kellemes vagy kellemetlen élmény. A pedagógiai folyamatban fontos olyan művészeti eszközöket választani, melyek a gyermek számára érthető és érdekes élménykörben mozognak. Tevékenységünk alapja, a Fenyvesi Éva gyógypedagógus által kidolgozott, nemzetközi védjegy alatt álló „GOMBolkozz ki!”, képzőművészeti tevékenységen alapuló fejlesztő módszer. 

A terápiás szemléletben segített alkotásról beszélünk, melybe több szempont szerint építjük fel a segítségadás folyamatát. A szempontokat, a folyamatot maga a cél határozza meg, a végtermék jelen esetben egy olyan képi alkotás, amely bemutatható a nagyközönség számára és ezáltal az emberek betekinthetnek az autizmussal élők világába . Ez a folyamat és a cél függ a sérülés fokától és típusától. A halmozottan sérült gyermekek esetében az életminőség, önállóság és kommunikáció fejlesztése a cél, és amint a gombkép készítésében is megtapasztaltam, egyik legfontosabb szempont a megvalósításban, a gyermeknek fokozatosan bevezetni az önálló döntés és alkotás lehetőségét.

A foglalkozások folyamán gyakran alakulhatnak ki spontán helyzetek, fontos a rugalmasság ezek kezelésében. Fontos szem előtt tartani, hogy nem a segítő önkifejezése a cél, hanem a gyermeké. Akár figuratív vagy nonfiguratív, számunkra értelmezhetetlennek tűnő alkotás, ugyanolyan mértékű információt hordoz a fejlődésről vagy lelki világról. Egy tanulásban vagy értelmileg akadályozott autista személynél körülményes kialakítani a saját elképzelés fogalmát. Sokszor egy nem megfelelően megfogalmazott szó vagy gesztus összezavarhatja, lerombolhatja a fejlődő gondolkodást. Pozitív megerősítés fontos, amikor a gyermek rájön, hogy tevékenységével változtatni tud, hatni tud környezetére, választási lehetőségei vannak, melyek az alkotásában tükröződnek.

A képi alkotás jó gyakorlat a csoportmunka támogatásában, a kooperációs készségek kibontakoztatásában. Itt fontos tudatosítani a gyermekekben az „együtt” fogalmát, a közös figyelem fejlesztését, az egymásról való tudomásvételt és egymás munkájához való igazodást. ezek a „ráébredések” változást hozhatnak a gyermek attitűdjében.

Ezeket mind pontosan meghatározott terápiás eljárások strukturálásával valósíthatjuk meg, gyógypedagógusok és segítők együttműködésével.

Kövess minket!

Cím: 2911 Mocsa, Petőfi Sándor utca 10.
Email: alapitvany@elmenykek.hu
Adószám: 19368874-1-11
Bankszámlaszám: 11740009-24124924-00000000